1140-hearing-aid-aarpimgcacherev1488545271935

DOĞRU İŞİTME CİHAZI UYGULAMASI

Alanında uzman kişiler tarafından özenle yapılması gereken bu hassas uygulamanın temel kuralları vardır. Kullanıcıların doğru hizmet aldıklarından emin olmaları için bu temel kuralları bilmeleri önerilir. Uygulamanın kimin tarafından yapıldığı, hangi ortamda ve hangi araçların kullanıldığı hatta sizinle ilgilenen kişilerin güvenilirliği bile uygulamanın başarısına direk etki etmektedir.

BN-UV334_3hear_GR_20170825151827

İşitme cihazı seçimi ve uygulamasında yol göstermeye yetkili meslek grupları odyolog ve odyometristlerdir. Cihaz satıcısının sağlık personeli olduğundan emin olunmalıdır.

Sİze ait işitme testi olmadan yapılan uygulamalar muhtemelen gelişi güzel uygulamalar olacaktır. Uygulama esnasında uzmanınıza işitme testinizi iletiniz. Eğer işitme testiniz yanınızda değilse işitme testinizin yapılmasını talep ediniz.

İşitme cihazı seçiminde asıl hedef işitmenin ve anlama becerisinin korunmasıdır. O nedenle estetik tercihlerden önce, tıbbi ve teknik gerekllikler ön planda tutulmalıdır. Estetik kaygıların ön planda tutulduğu (küçük olsun, görünmesin gibi istekler sonucunda) uygulamalar bazı durumlarda sonucu olmsuz yönde etkileyebilir.

Uygulayıcı uzmana işitme kaybının getirdiği sıkıntılar özenle anlatılmalıdır. İhtiyaçlarınızı karşılamayacak özellikteki işitme cihazı uygulama başarısını azaltabilir. 

İşitme cihazı uygulamasının sonunda kullanım klavuzu ve kullanım bilgileri dikkatlice anlatılmalıdır. Teknik servise ulaşan bir çok sorunlu cihazda kullanıcı kusurları olduğu gözlenmektedir.

Belkide en önemlisi, uygulayıcı merkezin ve kişinin sizde güven hissi uyandırmasına dikkat edilmelidir. Çünkü ilerleyen dönemde size hizmet vermesi gereken bu merkezdir.