P140_MS_141216_oticon9586_A4_revised_with_Instant_Fit

İŞİTME CİHAZI KULLANIMININ ÖNEMİ

İşitme kaybı, her ne kadar sadece seslerin az duyulması olarak bilinsede aslında daha büyük ve karmaşık sorunların sadece ilk göze çarpan etkisidir. Bu büyük sorunların başında gelen "duyuyorum ama anlamıyorum" şeklideki yakınmalar, işitme cihazı gerekliliğinin en belirgin yansımasıdır.

hearing-aids-3

İşitme kaybı hangi tipte ve derecede olursa olsun en önemli sonucu, seslerin daha az duyulmasıdır. Bu nedenle beynimizdeki konuşmayı anlama ve duyma ile ilgili merkezlere daha az bilgi gider. Ses yükseltici gibi yetersiz araçlarla desteklendiğinde istenilen bilgi gereksinimi karşılanamaz. Bu sorunu temelde çözmek için kişiye özel olarak ayarlanmış dijital işitme cihazları kullanılması gerekir. Doğru uygulama, kişinin bir çok farklı özellikleri (İşitme kaybı tipi ve derecesi, yaş, sosyal aktite yoğunluğu, beklenti düzeyi ve piskolojik yatkınlık, v.b.) göz önüne alınarak yapılmış uygulamadır ve başarı oranı çok yüksektir.

İşitme kaybı nednei ile bilgilerin daha az gittiği insan beyni duymak ve anlamak için daha çok çaba sarf edecek ve daha çok yorulacaktır. Ayrıca beyin sarf ettiği çabanın büyük bir kısmını bu kısıtlı bilgileri anlamaya harcar. Ayrıca insan beyni işitme kaybından kaynaklı sorunlar nedeni ile her girdiği yeni ortamda daha da çok yorulacaktır. Gün içerisindeki enerjimizide tüketen işitme kaybı doğru işitme cihazı uygulaması sonucu kişilere bu anlamdada bir rahatlama sağlar.