cocuk-isitme-cihazi

İŞİTME CİHAZI UYGULAMASI

İşitme kaybı belirlenmiş bebeklerde kullanılacak işitme cihazının gücü ve modelinin seçimi pratik bilgi ile harmanlanmış teorik bilgiye dayanır. Kişilerin bu konudaki tecrübeleri, kulak kalıbı alınması, kalıp değiştirme zamanlaması ve işitme cihazı ayarında kullanılan algoritmalar gibi birçok konuda en üst seviyede olmalıdır. Küçük çocuk ve bebeklerde işitme kaybı belirlenmesi yetişkinlerdeki gibi net bir şekilde yapılamaz. Bu nedenle eldeki verinin en iyi şekilde kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bu verilerin çocuk büyüdükçe güncellenerek adeta bir yapbozun parçalarını tamamlar gibi uygulamanın en doğru şekle getirilmesi esastır.

Uygulama esnasında kullanıcıların dikkat etmesi için görsel ikaz seçenekleri bulunan cihazların kullanılması ve kalıp takibi gibi bilgilerin aileye ayrıntılı olarak anlatılması gerekmektedir. Özellikle küçük bebeklerin kulak kanalı hızla gelişim gösterir ve kulak kalıplarının çok sık değiştirilmesi gerekebilir.

Ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de bu sürecin işitme cihazını edindiğiniz yer ile çok sık görüşmek olduğudur. Bu sebep ile cihazın edinileceği yer büyük önem taşımaktadır. Ailelere belki de ömür boyu hizmet vermeye hazır ve gerekli donanımlara sahip yerler seçilmelidir.